Επιβλητική η Λαμία, επικράτησε με 6-2 του Πυργετού

Ένα ωραίο παιχνίδι, παρά την έντονη βροχόπτωση, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, όσοι αψηφώντας τις άσχημες καιρικές συνθήκες, βρέθηκαν σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ της πόλης, ανάμεσα στη Λαμία και τον ουραγό Πυργετό, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας.
Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και με «συμπαίκτη», όπως είπε ο ίδιος, τον πολύ καλό αγωνιστικό χώρο επικράτησε του αντιπάλου της με το επιβλητικό 6-2, παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Οι παίκτες του ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση, σημειώνοντας γκολ από το 5ο μόλις λεπτό και δεν απειλήθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού αν και το έργο όλων ήταν δύσκολο λόγω της δυνατής βροχής που δεν κόπασε καθόλου. Μάλιστα το παιχνίδι διεξήχθη υπό το φως των προβολέων.
Στο 6΄ ένα μακρινό σουτ του Ζλατκόφσκι βρήκε στόχο σημειώνοντας με πολύ όμορφο τρόπο το 1-0.
Στο 10΄η Λαμία θα διπλασιάσει τα τέρματά της με ακόμη ένα ωραίο μακρινό σουτ, έξω από την περιοχή, του Διαμαντίδη ύστερα από πάσα του Αντωνίου.
Στο 38΄ένα καλό μακρινό σουτ του Νάστα από τα 25 μέτρα περίπου κρέμασε τον Φιρινίδη και σημείωσε το 2-1
Στο 39΄ ο Κόλεφ με πλασέ θα κάνει το 3-1.
Ένα λεπτό αργότερα, στο 40΄ γίνεται το 4-1 μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Αντωνίου και σουτ του Ζλατκόφσκι.
Στο 58΄ αυτογκόλ για τον Πυργετό και 5-1 για τη Λαμία με τον Καλφούντζο στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα.
Στο 61 η Λαμία πάλι με τον Ζλατκόφσκι, που πέτυχε και χατ τρικ σημειώνει άλλο ένα γκολ, γράφοντας το 6-1.
Στο 70΄ ο Πυργετός θα σημειώσει και δεύτερο γκολ με τον Πίρε που έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε, μπερδεύοντας τον Φιρινίδη και γράφοντας το τελικό 6-2.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αλέξανδρος Κυριακόπουλος με βοηθούς τους Χρήστο Βασιλάκη και Κώστα Δεληθοδωρή.